Franklin Drive over E Branch Naugatuck River
Fair Condition65 years old3,180 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Litchfield |
| Location | 0.2 Mi So. Of Franklin ST |
| Carries | Franklin Drive |
| Crosses | E Branch Naugatuck River |
| Coordinates | 41.79754, -73.11575 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 79.4 ft (24.2 m) |
| Max Span | 74.5 ft (22.7 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 304.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 (reconstructed 2000) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,180 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05083 |