Wall Street over E Branch Naugatuck River
Fair Condition65 years old2,780 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Litchfield |
| Location | 100 North Of Route 202 |
| Carries | Wall Street |
| Crosses | E Branch Naugatuck River |
| Coordinates | 41.80337, -73.11783 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 56.1 ft (17.1 m) |
| Max Span | 52.2 ft (15.9 m) |
| Deck Width | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Area | 234.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,780 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05085 |