Wolcott Avenue over W Branch Naugatuck River
Fair Condition65 years old1,930 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Litchfield |
| Location | 0.2 Mi S RTE 4 @ Migeon |
| Carries | Wolcott Avenue |
| Crosses | W Branch Naugatuck River |
| Coordinates | 41.80959, -73.13461 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 117.5 ft (35.8 m) |
| Max Span | 55.8 ft (17 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 501.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1961 (reconstructed 2001) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,930 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05086 |