Kenosia Avenue over Mill Plain Swamp
Fair Condition96 years old9,080 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | 0.4 Mi S Of US Route 6 |
| Carries | Kenosia Avenue |
| Crosses | Mill Plain Swamp |
| Coordinates | 41.38278, -73.49749 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.3 ft (7.7 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 61.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 (reconstructed 2017) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,080 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05094 |