Rose Street over Still River
Fair Condition60 years old3,807 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | 0.1 Mi W Of Route 53 |
| Carries | Rose Street |
| Crosses | Still River |
| Coordinates | 41.39818, -73.45898 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 72.5 ft (22.1 m) |
| Deck Area | 302.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,807 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05099 |