Eagle Road over Still River
Fair Condition66 years old11,320 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | 0.4 Mi W Of SR 806 |
| Carries | Eagle Road |
| Crosses | Still River |
| Coordinates | 41.41301, -73.42178 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 76.1 ft (23.2 m) |
| Max Span | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 222.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,320 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05103 |