Bear Mountain Road over Ball Pond Brook
Fair Condition70 years old948 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | 300 S Of Wood Creek RD |
| Carries | Bear Mountain Road |
| Crosses | Ball Pond Brook |
| Coordinates | 41.46501, -73.46506 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 86.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 948 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05105 |