Day Road over Beaver Brook
Fair Condition70 years old270 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Litchfield |
| Location | .25 Mi West Of Route 181 |
| Carries | Day Road |
| Crosses | Beaver Brook |
| Coordinates | 41.92855, -72.97141 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 114.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 270 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05123 |