Munro Street over Mad River
Fair Condition70 years old840 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Litchfield |
| Location | At The Junction Of RTE 44 |
| Carries | Munro Street |
| Crosses | Mad River |
| Coordinates | 41.92608, -73.07694 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 77.1 ft (23.5 m) |
| Max Span | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 249.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 (reconstructed 2001) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 840 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05128 |