Sandy Brook Road over Sandy Brook
Good Condition3 years old670 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Litchfield |
| Location | 1.9 Miles E Of Route 183 |
| Carries | Sandy Brook Road |
| Crosses | Sandy Brook |
| Coordinates | 42.00291, -73.08267 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 92.8 ft (28.3 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 237.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 670 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05141 |