US 80 Ebl over Tallawassee Creek
Fair Condition50 years old4,085 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Lowndes |
| Location | 2.4 Mi. E. Of Lowndesboro |
| Carries | US 80 Ebl |
| Crosses | Tallawassee Creek |
| Coordinates | 32.26878, -86.56511 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 272.0 ft (82.9 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 1061.1 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,085 (2013) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 011608 |