US 84 Mp 144.447 over Lightwood Knot Creek
Good Condition44 years old3,405 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Covington |
| Location | 4.2 Mi. W.us 331 |
| Carries | US 84 Mp 144.447 |
| Crosses | Lightwood Knot Creek |
| Coordinates | 31.27065, -86.31388 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 493.1 ft (150.3 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 46.6 ft (14.2 m) |
| Deck Area | 2134.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,405 (2013) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 012968 |