US 84 over Alabama River Rel.
Fair Condition43 years old3,316 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Monroe |
| Location | 1.3 Mi. W. Of Claiborne |
| Carries | US 84 |
| Crosses | Alabama River Rel. |
| Coordinates | 31.56000, -87.52725 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 205.1 ft (62.5 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 818.8 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,316 (2013) |
| Truck Traffic | 26% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 012971 |