County Road 13 over Judy Creek
Fair Condition43 years old506 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Dale |
| Location | Sec-10 T-7-n R-24-e |
| Carries | County Road 13 |
| Crosses | Judy Creek |
| Coordinates | 31.59248, -85.62098 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 96.1 ft (29.3 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 231.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 506 (2002) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 012976 |