Al 14 over Little Mulberry Crk
Fair Condition43 years old3,019 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Autauga |
| Location | 2.5 Mi.e.of Dallas Co. |
| Carries | Al 14 |
| Crosses | Little Mulberry Crk |
| Coordinates | 32.46983, -86.83601 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 541.0 ft (164.9 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 46.6 ft (14.2 m) |
| Deck Area | 2341.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,019 (2013) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 012977 |