Staten Road over Cherry Creek
Good Condition65 years old3,730 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lowndes |
| Location | 4 Mile N Of Valdosta Ga |
| Carries | Staten Road |
| Crosses | Cherry Creek |
| Coordinates | 30.90945, -83.29138 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 134.8 ft (41.1 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 374.0 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,730 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018500830 |