Staten Road over Withlacoochee River
Good Condition17 years old5,560 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lowndes |
| Location | 5 Miile North Of Valdosta |
| Carries | Staten Road |
| Crosses | Withlacoochee River |
| Coordinates | 30.93313, -83.28892 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 600.1 ft (182.9 m) |
| Max Span | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 2414.3 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,560 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018550790 |