Old Clyattville RD over I-75
Good Condition33 years old4,480 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lowndes |
| Location | App 4 Mi SW Of Valdosta |
| Carries | Old Clyattville RD |
| Crosses | I-75 |
| Coordinates | 30.77736, -83.29563 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 298.9 ft (91.1 m) |
| Max Span | 125.0 ft (38.1 m) |
| Deck Width | 78.7 ft (24 m) |
| Deck Area | 2186.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,480 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018500940 |