SR 31 over I-75 (exit 11) SR 31 (nb
Good Condition2 years old10,100 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lowndes |
| Location | 5 Mi S Of Valdosta |
| Carries | SR 31 |
| Crosses | I-75 (exit 11) SR 31 (nb |
| Coordinates | 30.75096, -83.27363 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 315.9 ft (96.3 m) |
| Max Span | 158.1 ft (48.2 m) |
| Deck Width | 59.4 ft (18.1 m) |
| Deck Area | 1743.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,100 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018550970 |