Ousley Road over Tiger Creek
Good Condition55 years old960 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lowndes |
| Location | 9 Mi SW Of Valdosta |
| Carries | Ousley Road |
| Crosses | Tiger Creek |
| Coordinates | 30.78970, -83.42767 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 107.9 ft (32.9 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 325.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 960 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018550070 |