Old Quitman Road over Csx Railroad
Poor Condition98 years old540 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lowndes |
| Location | App 6 Mi W Of Valdosta |
| Carries | Old Quitman Road |
| Crosses | Csx Railroad |
| Coordinates | 30.79795, -83.38695 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 132.9 ft (40.5 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 267.3 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1928 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 540 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000000018550210 |