Sustella Avenue over One Mile Branch
Fair Condition53 years old3,090 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lowndes |
| Location | Valdosta State College |
| Carries | Sustella Avenue |
| Crosses | One Mile Branch |
| Coordinates | 30.84486, -83.29488 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Width | 50.5 ft (15.4 m) |
| Deck Area | 281.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,090 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018550320 |