Third Avenue over Sugar Creek
Good Condition46 years old130 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lowndes |
| Location | Valdosta -west Section |
| Carries | Third Avenue |
| Crosses | Sugar Creek |
| Coordinates | 30.83432, -83.28796 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 75.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 130 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018550420 |