SR 133 over Withlacoochee River O/f
Good Condition26 years old11,900 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lowndes |
| Location | App 4 Mi NW Of Valdosta |
| Carries | SR 133 |
| Crosses | Withlacoochee River O/f |
| Coordinates | 30.85170, -83.34204 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 279.9 ft (85.3 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 91.2 ft (27.8 m) |
| Deck Area | 2371.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,900 (2024) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018550590 |