SR 122 over Metting House Creek
Good Condition19 years old2,340 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lowndes |
| Location | 3 Mi W Of Hahira |
| Carries | SR 122 |
| Crosses | Metting House Creek |
| Coordinates | 30.99908, -83.45066 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 399.9 ft (121.9 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 1609.1 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,340 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018550820 |