SR 122 over Franks Creek
Good Condition34 years old5,720 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lowndes |
| Location | E Hahira City Limits |
| Carries | SR 122 |
| Crosses | Franks Creek |
| Coordinates | 30.99385, -83.39369 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 113.8 ft (34.7 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 458.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,720 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018500920 |