Mt Pleasant RD over Big Brier Creek
Fair Condition58 years old720 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | McDuffie |
| Location | 5.3 Mi SW Of Thomson |
| Carries | Mt Pleasant RD |
| Crosses | Big Brier Creek |
| Coordinates | 33.39574, -82.53626 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 162.1 ft (49.4 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 464.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 720 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018900210 |