Quail Farm Road over Big Brier Creek
Good Condition48 years old350 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | McDuffie |
| Location | 6.1 Mi SW Of Thomson |
| Carries | Quail Farm Road |
| Crosses | Big Brier Creek |
| Coordinates | 33.37827, -82.49379 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 140.1 ft (42.7 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 328.8 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1978 (reconstructed 2002) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 350 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018950070 |