White Oak Camp RD over I-20
Fair Condition60 years old1,310 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | McDuffie |
| Location | 6.6 Mi E Of Thomson |
| Carries | White Oak Camp RD |
| Crosses | I-20 |
| Coordinates | 33.50649, -82.40054 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 285.1 ft (86.9 m) |
| Max Span | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 851.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,310 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018900220 |