I-20 Ebl over Germany Creek
Good Condition60 years old35,900 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | McDuffie |
| Location | 4.1 Mi NE Of Thomson |
| Carries | I-20 Ebl |
| Crosses | Germany Creek |
| Coordinates | 33.51234, -82.45856 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 96.1 ft (29.3 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 360.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35,900 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018900190 |