US 221 SR 47 over Headstall Creek
Good Condition20 years old2,330 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | McDuffie |
| Location | 5.3 Mi S Of Dearing |
| Carries | US 221 SR 47 |
| Crosses | Headstall Creek |
| Coordinates | 33.34083, -82.35374 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 160.1 ft (48.8 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 644.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,330 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018950180 |