US 221 over Big Brier Creek
Fair Condition11 years old2,780 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | McDuffie |
| Location | 7 Mi SW Of Dearing |
| Carries | US 221 |
| Crosses | Big Brier Creek |
| Coordinates | 33.31148, -82.37551 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 450.1 ft (137.2 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 1811.0 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,780 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018950280 |