US 17 SR 25 over South Newport River
Fair Condition70 years old2,610 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | McIntosh |
| Location | 18 Mi N Of Darien |
| Carries | US 17 SR 25 |
| Crosses | South Newport River |
| Coordinates | 31.64412, -81.39363 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 692.9 ft (211.2 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 2196.5 sq m |
| Main Spans | 21 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,610 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000019100130 |