I-95 (sbl) over South Newport River
Good Condition56 years old61,100 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | McIntosh |
| Location | 18 Mi N Of Darien |
| Carries | I-95 (sbl) |
| Crosses | South Newport River |
| Coordinates | 31.64476, -81.39970 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 755.9 ft (230.4 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 79.1 ft (24.1 m) |
| Deck Area | 5552.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1970 (reconstructed 2004) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 61,100 (2024) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000019100380 |