SR 57 - SR 99 over I-95 (sr 405)
Fair Condition59 years old3,180 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | McIntosh |
| Location | 1 Mi W Of Jct SR 25 |
| Carries | SR 57 - SR 99 |
| Crosses | I-95 (sr 405) |
| Coordinates | 31.53205, -81.44504 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 235.9 ft (71.9 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 762.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,180 (2024) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000019100140 |