SR 57 over Youngs Swamp
Fair Condition76 years old3,180 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | McIntosh |
| Location | 0.12 Mi W Of Jct I-95 |
| Carries | SR 57 |
| Crosses | Youngs Swamp |
| Coordinates | 31.53359, -81.44801 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 215.9 ft (65.8 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Area | 1039.6 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1950 (reconstructed 1977) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,180 (2024) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000019100150 |