Fas 03 Dickey RD over Rel Boguechitto Creek
Fair Condition77 years old150 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Perry |
| Location | Dickey RD Cr12 |
| Carries | Fas 03 Dickey RD |
| Crosses | Rel Boguechitto Creek |
| Coordinates | 32.51975, -87.30603 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 54.1 ft (16.5 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 17.4 ft (5.3 m) |
| Deck Area | 87.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1949 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (1993) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 014704 |