Beach Road Sapelo over Dean Creek
Fair Condition19 years old100 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | McIntosh |
| Location | Sapelo Island |
| Carries | Beach Road Sapelo |
| Crosses | Dean Creek |
| Coordinates | 31.39303, -81.26997 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 73.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Park/Forest Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000019150120 |