Dock Road over Unknown Creek
Fair Condition31 years old100 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | McIntosh |
| Location | Sapelo Island |
| Carries | Dock Road |
| Crosses | Unknown Creek |
| Coordinates | 31.41273, -81.28619 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 253.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Park/Forest Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000019150140 |