SH 45 over Snake R.(walters Ferry)
Fair Condition54 years old1,900 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Owyhee |
| Location | 17 S. Nampa |
| Carries | SH 45 |
| Crosses | Snake R.(walters Ferry) |
| Coordinates | 43.34122, -116.60292 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 685.0 ft (208.8 m) |
| Max Span | 66.6 ft (20.3 m) |
| Deck Width | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Area | 2526.5 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 1972 (reconstructed 2020) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,900 (2023) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014300 |