SH 78 over Reynolds Creek
Fair Condition72 years old460 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Owyhee |
| Location | 16.4 E. Marsing |
| Carries | SH 78 |
| Crosses | Reynolds Creek |
| Coordinates | 43.35981, -116.65284 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 82.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 460 (2023) |
| Truck Traffic | 31% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000015264 |