SH 46 over N. Gooding Lateral 1465
Fair Condition40 years old1,500 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Gooding |
| Location | 3.5 N. Gooding |
| Carries | SH 46 |
| Crosses | N. Gooding Lateral 1465 |
| Coordinates | 42.99801, -114.71320 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 20.0 ft (6.1 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Area | 126.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,500 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 422 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014360 |