SH 50 over Snake River;hansen Br.
Fair Condition60 years old9,200 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Twin Falls |
| Location | 8.3 E. Twin Falls |
| Carries | SH 50 |
| Crosses | Snake River;hansen Br. |
| Coordinates | 42.56576, -114.30034 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 762.1 ft (232.3 m) |
| Max Span | 257.9 ft (78.6 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 2415.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,200 (2023) |
| Truck Traffic | 30% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 622 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014520 |