SH 50 over I 84 Eb-wb;kimberly Ic
Good Condition3 years old7,500 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Jerome |
| Location | 8.9 E. Twin Falls |
| Carries | SH 50 |
| Crosses | I 84 Eb-wb;kimberly Ic |
| Coordinates | 42.57689, -114.29630 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 211.9 ft (64.6 m) |
| Max Span | 105.0 ft (32 m) |
| Deck Width | 111.9 ft (34.1 m) |
| Deck Area | 2202.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,500 (2023) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014526 |