SH 52 over Payette River
Fair Condition50 years old1,800 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Payette |
| Location | 10.3 E. Payette |
| Carries | SH 52 |
| Crosses | Payette River |
| Coordinates | 43.97783, -116.77625 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 473.1 ft (144.2 m) |
| Max Span | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Width | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Area | 1658.3 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,800 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014595 |