SH 52 over In&p Rr
Good Condition8 years old1,800 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Payette |
| Location | 11.0 E. Payette |
| Carries | SH 52 |
| Crosses | In&p Rr |
| Coordinates | 43.96928, -116.77253 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 79.1 ft (24.1 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 308.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,800 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014601 |