SH 52 over Farmers Coop Canal
Good Condition25 years old7,000 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Gem |
| Location | 0.2 W. Emmett |
| Carries | SH 52 |
| Crosses | Farmers Coop Canal |
| Coordinates | 43.86125, -116.50303 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Width | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Area | 273.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,000 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014641 |