SH 52 over Farmers Coop Canal
Good Condition34 years old11,500 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Gem |
| Location | In Emmett |
| Carries | SH 52 |
| Crosses | Farmers Coop Canal |
| Coordinates | 43.87714, -116.50008 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Width | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Area | 305 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,500 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014646 |