SH 58 over US 95 Ic
Good Condition18 years old3,400 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Kootenai |
| Location | 3.5 N. Worley |
| Carries | SH 58 |
| Crosses | US 95 Ic |
| Coordinates | 47.42375, -116.98756 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 544.0 ft (165.8 m) |
| Max Span | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Width | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Area | 2785.4 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,400 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014903 |