I-65 over Main Street
Fair Condition61 years old78,895 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Mobile |
| Location | 0.6 Mi N US 45 |
| Carries | I-65 |
| Crosses | Main Street |
| Coordinates | 30.74645, -88.10106 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 169.0 ft (51.5 m) |
| Max Span | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Width | 148.6 ft (45.3 m) |
| Deck Area | 2332.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 1992) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 78,895 (2022) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 015502 |